نمایش نوار ابزار

گردشگری دفاع مقدس فرصتی برای توسعه استان کرمانشاه

پنج‌شنبه 26 سپتامبر 2019

۳۱ شهریور سال ۵۹ بود که مردم شهرهای مرزی با صدای آژیر خطر، انفجار و ضجه و گریه مادران داغدار روزهای سختشان را آغاز کردند. روزهایی که جنگ، خونریزی، ویرانی، مصیبت و رنج، آوارگی، یتیمی و… یک روی این سکه بود. اما روی دیگر این سکه از جان گذشتگی، مقاومت با دست های خالی، رشادت، گذشت و دلاوری مردان و زنان غیرتمند شهرهای مرزی ایران و بخصوص مردم شجاع کرمانشاه بود که رشادت در وجود آنان ریشه ای دیرینه دارد.
شاید این روزها همگی آنقدر از سالهای جنگ و مبارزه شندیدم و دیدیم که برایمان این حرف ها تکراری شده و ایثار و مقاومت و رشادت شعار بنظر می رسد. اما وقتی در واقعیت با جنگ، زلزله، سیل و مشکلات بزرگ مواجه می شویم می بینیم که همه ی آنچه که افسانه بنظر می رسد در ما ریشه ای هزاران ساله دارد که به وقت خود بروز و ظهور می کند. بی شک این خصلت ها در هر ملتی باعث توسعه، پیشرفت و بالندگی در هر شرایطی می شوند. و ما با زنده نگه داشتن و ترویج این روحیه بین مردم و مسئولین از بسیاری خطرات و انحراف ها می توانیم جلوگیری کنیم و باعث بالندگی و پرورش جامعه شویم.
یکی از ابزارهای موثر در حفظ و زنده نگهداشتن و اشاعه ی این مفاهیم ارزشمند، استفاده از گزینه ای به نام ” گردشگری دفاع مقدس ” است، که حقیقتا برای گسترش آن باید برنامه ریزی و تلاش کرد. گردشگری پدیده‌ای است که از قدیم در جوامع انسانی وجود داشته و در طول تاریخ همیشه بر حسب زمان و مکان، تغییر و تحول پیدا کرده و در قرن حاضر بخاطر پیشرفت های گسترده فناوری بسیار متحول شده. گردشگری مقوله‌ای است که بیش از هر چیز متوجه فرهنگ است.
در سیر تکامل و متنوع شدن انواع گردشگری در جهان، نوع جدیدی با عنوان «گردشگری تلخ» به شاخه های گردشگری اضافه شده است. که نوعی گردشگری تراژدی، مرگ و جنگ هستند. میلیون ها گردشگر در جهان از مکان های تاریخی مربوط به جنگ در سراسر دنیا بازدید می کنند. این نوع گردشگری‌، مفهومی کاملا صلح‌طلبانه دارد. بنابراین آثار به‌جای مانده از جنگ در دنیای امروز، این پتانسیل را دارد که به عامل مهم در گردشگری تبدیل شود. آنچه که گردشگری جنگ را از بقیه انواع گردشگری متفاوت می کند و از اهمیت به‌سزایی برخوردار است، انتقال مفاهیم ارزشمندی همچون دفاع، مقاومت، فداکاری، همکاری، حماسه و غیره نیز از این طریق امکان است.
مفهوم موزه جنگ با تمام جوانبش وقتی در کنار فرهنگ دفاع مقدس می‌نشیند، یک ترکیب منحصر‌به‌فرد ایجاد می‌کند که با موزه‌های جنگ دنیا تفاوت ماهوی دارد. در ایران گردشگری جنگ به عنوان یکی از قابلیت های توسعه در استان‌های درگیر جنگ تحمیلی، می تواند بسیار ارزشمند باشد. و ما آن را به شکل «راهیان نور» در داخل کشور داریم، که یکی از عرصه‌های پر مخاطب در کشور است. آثار دفاع مقدس همواره می تواند یادآور رشادت و جنگ آوری جوانان و فرماندهان این کهن سرزمین باشد و باعث تقویت حس همبستگی، اتحاد، ايثار و غیرت ملی شود.
و از جنبه اقتصادی نیز ورود گردشگر به کشور بیش از درآمدهای نفتی برای ما درآمد و منفعت خواهد داشت. بنابراین موزه های دفاع مقدس و آثار بجا مانده از جنگ، مجموعه ای قابل توجه برای جذب گردشگر داخلی و خارجی است. که در استان کرمانشاه نیز نباید از این ظرفیت غافل شد و باید به تقویت و توسعه آن پرداخت.
کرمانشاه استانی است که در سال های جنگ نقش بسیار تأثیر گذاری در دفاع مقدس داشته است. این استان با توجه به بکر بودن و وجود آثار زمان جنگ، دارای موقعیت و ظرفیت مناسبی است تا حرکت گردشگری دفاع مقدس به طور جدی در آن گسترش داده شود.
استان کرمانشاه در طول ۸ سال‌ جنگ تحمیلی ۱۹ هزار و ۶۱۶ جانباز را تقدیم اسلام و انقلاب کرده است. ۱۹ هزار جانباز و ۱۷۰۰ آزاده دارد و با توجه به درگیری مستقیم استان در جنگ تحمیلی، جمعیت زیادی از مردم این استان ایثارگر هستند. این استان از لحاظ تعداد شهدا و جانبازان زن اولین استان کشور است. جالب است بدانید مرکز فرهنگی دفاع مقدس استان کرمانشاه در سال ۱۳۷۴ به عنوان اولین موزه دفاع مقدس کشور افتتاح شد و استان کرمانشاه در این زمینه پیشگام است. کرمانشاه ظرفیت بسیار خوبی در زمینه گردشگری دفاع مقدس دارد که باید برای توسعه استان و رفع معضل بیکاری از آن استفاده کرد و با گسترش و ساخت موزه‌های دفاع مقدس، باغ موزه‌ها و یادمان‌ها و آثار جنگ تحمیلی از آن استفاده کرد.
علاوه بر این مقام معظم رهبری نیز بر این نکته تاکید دارند و حفظ و ترویج آثار، ارزش‌ها، حماسه ها و تجارب انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با ایجاد، توسعه و نگهداری موزه‌ها، یادمان‌ها، نمادها و نشان‌های جهاد، مقاومت و ایثار و پاسداشت قداست و منزلت تربت پاک شهیدان و ساماندهی و نگهداری مناسب آن‌ها به صورت مراکز فرهنگی را جزو دستور کار دستگاه های اجرایی قرار داده اند.

دکتر نوذر قنبری

مطالب مشابه
دیدگاه ها