نمایش نوار ابزار

کوزران نقطه شهری پر اهمیت و شاه راه ارتباطات در شهرستان کرمانشاه

یکشنبه 13 اکتبر 2019

کوزران نقطه شهری پر اهمیت و شاه راه ارتباطات در شهرستان کرمانشاه

در این مقاله قصد دارم توضیحی کوتاه در مورد شهر مهم و پر اهمیت کوزران بدهم به راستی که یکی از دغدغه های من در زمینه توسعه شهری و روستایی شناساندن و آگاهی مردم منطقه از پتانسیل های جغرافیایی، فرهنگی و نقاط اصلی در استان کرمانشاه است.

کوزران (کوزَران) یکی از مهم ترین شهرهای واقع در استان و شهرستان کرمانشاه در غرب ایران است که مرکز بخش کوزران نیز می باشد.

جمعیت شهر کوزران طبق آمارگیری سال ۱۳۹۵ به ۴۰۰۷ نفر می رسد و یکی از نقاط شهری پر جمعیت شهرستان کرمانشاه محسوب می شود. کوزران تا به امروز توانسته است که گام هایی را در بخش خدمات، بازاریابی و اداری بردارد که این اقدامات را با توسعه زیر ساخت های شهری باید بهبود بخشید. از نظر جغرافیایی نیز کوزران شرایط خاصی دارد و مرکزی شده برای اهالی دیگر بخش ها و روستاهای اطراف تا با مراجعه به این شهر خدمات خود را دریافت نمایند.

این شهر کهن یکی از مکان هایی است که کمترین نزاع قومیتی در آن رخ می دهد و مردم دوست داشتنی و با فرهنگ آن عشق به میهن را در جان و خونشان پرورانده اند و همواره در تاریخ این کشور سهیم بوده و حق فرزندی را برای مام وطن ایران به جای آورده اند.

مجاهدت های ایل سنجابی را هیچ کسی نمی تواند کتمان کند، این ایل بزرگ چه در دوران مشروطیت و چه در دوران ۸ سال دفاع مقدس از این سرزمین دفاع کردند و خون ها دادند تا ایران و ایرانی تن به ذلت ندهد.

کوزران طبیعتی بکر دارد که در کمتر نقطه ی شهری می توان یافت مناطق خوش آب و هواي هفت آشيان و روستاهاي محور كوه قلعه قاضي، سراب زلال و هميشه جوشان قره دانه، همواره با آغوشي باز پذيراي خيل دوستداران طبيعت بوده است و این پتانسیل عظیم این منطقه است که می تواند باعث رونق اقتصاد و بهبود معیشت مردم شود.

کوزران با موقعیت استثنایی همجاور شهرهای كرمانشاه، اسلام آباد غرب،گهواره، جوانرود، روانسر و ماهيدشت است که این دسترسی از یکی از مهمترین ویژگی هایی می باشد که باید به آن توجه داشت. در سال های اخیر کوزران محوری اساسی در تردد مردمان شهرهای کرمانشاه و ایلام بوده و و دسترسی را به مناطق اورامانات و جوانرود ساده نموده است.

اگر تمهیدات جهت احداث جاده مواصلاتی  کوزران – ثلاث باباجاني از طريق روستاهاي باباکوسه به ميرآباد و هلول سرعت و بهبود یابد خود این طرح استراتژیک باعث می شود، حدود ۴۰ روستا از بن بست خارج شده و این نقطه ی شهری بیش از پیش رشد یافته و قدرتمند شود.

کوزران به راستی همیشه مرا مجذوب خود نموده این شهر حتی در گذشته هم مرکزیتی ارتباطی داشته تاجایی که بررسی های باستان شناختی که در ۲۵درصد از دشت کوزران انجام شده ۸۴ محوطه و تپه باستانی مربوط به دوران‌هایی از نوسنگی (هزاره نهم، هشتم پ.م.) تا پایان روزگار قاجاریان شناسایی شده‌ است.

دکتر نوذر قنبری

 

مطالب مشابه
دیدگاه ها