نمایش نوار ابزار

کشاورزی در کرمانشاه و ضرورت توجه به مشکلات کشاورزان

یکشنبه 13 اکتبر 2019

کشاورزی در کرمانشاه از جایی که جمعیت بسیاری از مردم عزیز این استان به این شغل بسیار شریف و پر زحمت مشغولند، اهمیت بسیار زیادی دارد. به همین دلیل در این مطلب مختصری به ضرورت توجه به کشاورزران در کرمانشاه می پردازم.

“كشاورزي” شغلي پر از”رنج” و “مشقت” است. و من هنوز خاطره اين “رنج ها” و ” مشقت ها” را با خود به يادگار دارم. كشاورزي به من ياد داده كه دوست داشته باشم “سخت ” در مقابل رنج ها و مشقت ها بايستم، مقاومت كنم و موفق باشم.

سختي كار كشاورزي يك طرف قضيه است و طرف ديگر آن چالش ها و عدم قطعيت هاي فراروي اين شغل نظير؛ خشكسالي، كم باراني، سرمازدگي، آتش سوزي … و غيره است كه گاه زحمات يكساله و حتي چند ساله كشاورزان را به باد فنا مي دهد.

تازه اگر “كشاورز” با عبور از اين رنج ها، سختي ها، مشقت ها و تنگناها محصولي برايش باقي بماند، سوداگران با قيمتي بسيار نازل و كم از او مي خرند و او مجبور به فروش با قيمتي بسيار پايين خواهد بود.

کشاورزی در کرمانشاه

کشاورزی در کرمانشاه اهمیت بسیار زیادی دارد، که توسعه‌ی آن توجه و برنامه‌ریزی دقیق و علمی می‌خواهد. همان‌طور که می‌دانیم کرمانشاه قطب کشاورزی غرب کشور است. كرمانشاه زمين‌های حاصلخیزي دارد که اکثر محصولات کشاورزی و باغی در آن قابل کشت است. و به علت داشتن شرایط اقلیمی و بارندگی مناسب برای کشاورزی بسیار مناسب است. ۹۰۶ هزار هکتار زمین در استان زیر کشت است و ۴ میلیون تن انواع محصول در کرمانشاه تولید می‌شود.

کرمانشاه در تولید بعضی محصولات اساسی دارای رتبه‌های برتر کشوری است. به طوری که هم اکنون مقام اول در تولید نخود و دانه روغنی کلزا، رتبه دوم در تولید ذرت دانه‌ای، رتبه چهارم در تولید چغندر قند و رتبه پنجم در تولید گندم در کشور متعلق به این استان است. همچنین در تولید محصولات صیفی و باغی مانند گوجه‌فرنگی، سیب، گردو، مرکبات، زیتون، پسته، زعفران و… حرف ها برای گفتن دارد.

می‌بینید که کشاورزی در کرمانشاه چقدر حائز اهمیت است و جمعیت زیادی در این استان به کشاورزی مشغول‌اند. همچنین توسعه‌ی آن چقدر می‌تواند در حل مشکل بیکاری و درآمدزایی استان موثر باشد. اما اگر امروزه به‌طور ریشه‌ای مشکلات کشاورزان را در زمینه‌های مختلف حل نکنیم و به آن‌ها بها ندهیم، کشاورزی را به سمت مکانیزه و علمی شدن پیش نبریم، بازار فروش تولیدات آنها را ساماندهی نکرده و با قیمت مناسب دست رنجشان را از آنها نخریم. آیا می‌توانیم انتظار داشته باشیم جوانان و نسل‌های بعدی و بعدی و … همچنان به کشاورزی بپردازند، شغل پدرانشان را ادامه دهند و انگیزه کافی برای کار داشته باشند؟ یا باید منتظر مرگ کشاورزی و تولید در مناطق روستايي باشيم، كه حاصل آن وابستگی به کشورهای دیگر برای تامین مواد غذایی مورد نیاز مردم است.

دکتر نوذر قنبری

مطالب مشابه
دیدگاه ها