نمایش نوار ابزار

بخش مرکزی شهرستان کرمانشاه و اطلاعات جمعیتی و جغرافیایی

سه‌شنبه 8 اکتبر 2019

یکی از راه های توسعه شهری و روستایی آشنای با جغرافیای محیط زندگی و تقسیمات کشوری است. ما کرمانشاهیان برای اینکه بتوانیم عظمت خود را بازیابیم باید از خود بیگانگی با محیط پیرامون خود را کم نموده و با شناسایی پتانسیل های استان، شهرستان، بخش، شهر و روستای خود سعی در رفع مشکلاتی نماییم که این استان با آن دست و پنجه نرم می کند.

ما به عنوان کسانی که در این استان زندگی می کنیم و آن را وطن خود می دانیم، باید بتوانیم فرصت های نهفته در این بخش مهم از جغرافیای سرزمین ایران را شناسایی کرده و در جهت پیشرفت خود و آبادانی سرزمینمان از آن استفاده نماییم.

همه ما می دانیم که یکی از مشکلات اصلی استان کرمانشاه بیکاری است، آفتی که روح و روان مردم این خطه را رنج می دهد. از مهم ترین عوامل از بین بردن این آفت شناخت محیط زندگی می باشد که از این رهیافت می توان فرصت ها و تهدید ها، قوت ها و ضعف ها را شناسایی نمود.

تصمیم دارم در این سلسله مقالات شما را با بخش های شهرستان کرمانشاه و سپس دهستان ها و به قدر وسع خود با شهرها و روستا های این شهرستان آشنا نمایم. در این قسمت به بخش مرکزی شهرستان کرمانشاه تمرکز نموده و اطلاعاتی مختصر در مورد این واحد تقسیم بندی کشوری در اختیار شما عزیزان قرار می دهم و سعی دارم که در آینده اطلاعات را تکمیل تر نمایم. باعث مسرت من است که نظرات خود را برایم ارسال نمایید و  دغدغه های خود را برایم بازگو کنید و مرا یاری رسانید تا از نقطه نظر شما قوت گرفته و بر دانش خود بی افزایم.

معرفی مختصر شهر کرمانشاه

کرمانشاه یا به آوای کردی جنوب کرماشان نهمین شهر پرجمعیت در کشور ایران است و مرکز استان کرمانشاه محسوب می شود. جمعیت این شهر بنا به سرشماری سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۹۴۶۶۵۱  تن برآورد شده است. شهر کرمانشاه بزرگترین شهر کردنشین محسوب می شود و مهم ترین منطقه جغرافیایی در غرب ایران است. برای آشنایی با پیشینه کرمانشاه می توانید مقاله دیگر من تمدن ۳۰۰۰ ساله و روزگار بی تناسب ما را مطالعه نمایید.

جمعیت قابل توجه و منابع طبیعی بی شمار جاذبه های گردشگری، تعدد فرهنگی و مذهبی، شاهراه های تجاری و موقعیت جغرافیای خاص این شهر باعث شده که از نظرگاه اقتصادی از پتانسیل بسیار بالایی برای شکوفایی برخوردار باشد، که متاسفانه این مهم هنوز محقق نشده است. وجود دو شهرک صنعتی در این کلان شهر و زیر ساخت های لازم شهری از دیگر فاکتور هایی است که می تواند در پویایی هرچه بیشتر این شهر موثر باشد.

۱- بخش مرکزی شهرستان کرمانشاه

بخش مرکزی شهرستان کرمانشاه از چهار دهستان (میان دربند، بالادربند، دورود فرامان و قره سو) و یک شهر (کرمانشاه) تشکیل شده است. این بخش مرکزی شهرستان کرمانشاه علاوه بر اینکه پر جمعیت ترین بخش این شهرستان است پر جمعیت ترین بخش در کل استان کرمانشاه نیز محسوب می گردد. جمعیت این بخش چیزی حدود (۱,۰۱۰,۰۰۰) نفر می باشد.

۲- معرفی دهستان ها

دهستان دورود فرامان

پر جمعیت ترین دهستان بخش مرکزی کرمانشاه دهستان دورود فرامان نام دارد که جمعیت آن ۲۴۱۶۵ تن و شامل ۵۳ آبادی می باشد.

برخی از جاذبه های دهستان دورود فرامان

نام روستانام جاذبه نوع راهفاصله تا نزدیک ترین شهرشعاع عملکرد
در وضع موجود
نوع جاذبه
سرارود سفلیامامزاده عباسعلیآسفالته۱۸محلیمذهبی
کرانی سفلیزیارتگاهخاکی/آسفالته۲۰محلیمذهبی
ده کبودزیارتگاه پیرحاضرآسفالته۲۰محلیمذهبی
کاورلوانرودخانه گاماسیابخاکی/آسفالته۲۵ناحیه ایاکو

دهستان میان دربند

دهستان میان دربند در بخش مرکزی شهرستان کرمانشاه واقع شده است. جمعیت این دهستان ۲۲۴۵۲ تن برآورد شده. از روستاهای این دهستان و مناطق زیبای گردشگری تعدادی را معرفی می نمایم، انشالله در آینده توفیق این را داشته باشم که از روستاهای بیشتری سخن به میان آورده و توضیحات تکمیلی را ارائه نمایم.

برخی از جاذبه های دهستان میان دربند

نام روستانام جاذبه نوع راهفاصله تا نزدیک ترین شهرشعاع عملکرد
در وضع موجود
نوع جاذبه
یاوری سراب یاوریآسفالته۲۱ناحیه ایاکو
بی ابرزیارتگاه باباکوهیخاکی/آسفالته۴۵محلیمذهبی
پا امام امامزاده قاسمآسفالته۴۱ناحیه ایمذهبی
ورمنجهسراب ورمنجهآسفالته۳۰محلی اکو
سورکالسراب بابا سورکالخاکی/ آسفالته۲۵محلی اکو
سرابلهسراب سرابلهآسفالته۲۵ناحیه ایاکو
تاسوره جانزیارتگاه پلک سوزآسفالته۳۵محلیمذهبی
هشیلانتالاب هشیلانشوسه/آسفالته۲۶منطقه ایاکو
سراب شلهسراب سبزعلیشوسه/آسفالته۲۶ناحیه ایاکو
پاویسویس قرنیآسفالته۳۵منطقه ایمذهبی
ورلهچشمه روستاآسفالته۳۵ناحیه ایاکو

دهستان بالادربند

دهستان بالادربند در بخش مرکزی شهرستان کرمانشاه واقع شده است. جمعیت این دهستان برابر با ۱۰۹۳۷ تن طبق سرشماری سراسری سال ۱۳۹۵ می باشد.

برخی از جاذبه های دهستان بالادربند

نام روستانام جاذبه نوع راهفاصله تا نزدیک ترین شهرشعاع عملکرد
در وضع موجود
نوع جاذبه
چقا قاسم امامزاده باقرآسفالته۱۵محلیمذهبی
سراب نیلوفرسرابآسفالته۱۸منطقه ایاکو
داردرفش
خانم آباد
سقاخانهخاکی/آسفالته۱۷محلیمذهبی

دهستان قره سو

دهستان قره سو در بخش مرکزی شهرستان کرمانشاه واقع شده است. جمعیت این دهستان برابر با ۷۲۲۳ تن طبق سرشماری سراسری سال ۱۳۹۵ می باشد.

برخی از جاذبه های دهستان قره سو

نام روستانام جاذبه نوع راهفاصله تا نزدیک ترین شهرشعاع عملکرد
در وضع موجود
نوع جاذبه
جامه شورانرودخانه قره سوآسفالته۲۰ناحیه ایاکو
چوبدرازنظرکردهخاکی/آسفالته۱۰محلیمذهبی

انشالله در آینده نزدیک در مورد هر دهستان بیشتر توضیح خواهم داد و زمینه های پیشرفت و آبادانی هرچه بیشتر آن را بر می شمارم. عزیزانی که می خواهند منطقه و روستای خود را معرفی کنند و دغدغه های خود را بیان نمایند در زیر همین مطلب نظر خود را بیان کرده تا با آنان تماس حاصل شود.

 

دکتر نوذر قنبری

مطالب مشابه
دیدگاه ها